K A P E L A Z P R Z Y P A D K U
Kapela z Przypadku to formacja, którą zgodnie ze swą nazwą stworzyła garstka przyjaciół zupełnie przypadkiem w Bieszczadach. Zespół wykonuje piosenki bieszczadzkie, z pogranicza piosenki turystycznej, folku, szant czy poezji śpiewanej, a także piosenki autorskie oraz wyciągnięte z zakurzonych, harcerskich śpiewników. Skład zespołu to Mariusz „Maniek” Dziob – gitara akustyczna i wokal, Paulina Pytlowany – wokal, Mariusz Czak – gitara solowa, Radek Wójtowicz – gitara basowa, wokal i przeszkadzajki, Piotr Wisowski – skrzypce. Radek i Piotr to członkowie zespołu „Pod Wiatr”, którzy często towarzyszą nam w występach zarówno w Bieszczadach, jak i w pozostałych częściach Polski.
M A R E K A N D R Z E J E W S K I
Autor, kompozytor, wokalista z kręgu piosenki poetyckiej i ballady folkowej.
Współzałożyciel i filar Lubelskiej Federacji Bardów. Laureat głównych nagród na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Ogólnopolskim Festiwalu Recitali w Siedlcach, Spotkaniach Zamkowych w Olsztynie i wielu innych. W latach 90–tych współpracował z folkowym zespołem „Orkiestra św. Mikołaja” i z teatrem „Gardzienice”. Jako wokalista i kompozytor brał udział w przedstawieniu „Album rodzinny” teatru Grupa Chwilowa. Publikował teksty w „Akcencie” i w piśmie „Piosenka”. Utwór „Jak listy” z debiutanckiej płyty „Trolejbusowy batyskaf” funkcjonuje jako leitmotif „Krainy Łagodności” – nurtu piosenki literackiej i poetyckiej. Dotarł do szerokiego grona słuchaczy, zaś cały debiutancki album do dziś stanowi kanon polskiej piosenki autorskiej. Marek Andrzejewski pisze w „bardowski” sposób o sprawach społecznych i o zależnościach między przyrodą a cywilizacją. O prawdzie, miłości, trudnych wyborach, emocjach, o poszukiwaniu duchowości współczesnego, urzeczowionego człowieka. Jego piosenki są melodyjne, optymistyczne, ale jednak frapujące i zapadające w pamięć. Nie dają się łatwo zaszufladkować, można w nich znaleźć elementy jazzu, folku, bossa novy, rocka i ballady.
Artysta ma w swoim dorobku sześć płyt autorskich: „Trolejbusowy batyskaf” (1997), „Dziesięć pięter” (2003), „Elektryczny sweter” (2012), „Akustycznie” (2015), „Hasztagi” (2018), najnowsza „Wariactwo” (2021) oraz 14 płyt nagranych z Lubelską Federacją Bardów. W ubiegłym roku obchodził trzydziestolecie pracy artystycznej.
Prawdziwą wartość Andrzejewskiego oddają koncerty. Ma znakomity kontakt z publicznością, emanuje żywiołowością, pozytywną energią i poczuciem humoru.
O R E A D A
Zespół powstał w 2016 roku i zagrał prawie 100 koncertów – wystąpił m.in. na Festivalu v ulicích w Czechach, Slot Art Festival w Lubiążu, Soundedit Festival w Łodzi, w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk, Radia Łódź, Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie. OREADA to laureat wielu ogólnopolskich konkursów, m.in.
zwycięzca Soundedit Spotlight 2019 czy Festiwalu Piosenkarnia 2017.
W swoim dorobku grupa posiada minialbum z 2017 roku oraz płytę pod tytułem „Mówili mi
ludzie”. Od początku swego istnienia OREADA ani na chwilę nie zwolniła tempa, dopiero
pandemia wpłynęła na intensywność działań zespołu.
P O D W I A T R
Zespół powstał w 2006 roku. W swoim repertuarze łączy tematykę żeglarską z górską w jednym nurcie piosenki turystycznej. Dorobek stanowią dwie płyty studyjne: „Pod deckiem i na decku” z 2009 roku i „Za górą, za wodą” z 2013 roku. Zespół koncertuje na terenie całej Polski, a dwukrotnie swoją twórczość prezentował w USA. Wystąpił na scenach wielu festiwali, takich jak: Shanties w Krakowie, Kubryk w Łodzi, Rozsypaniec w Cisnej, Muzyczna Zohylina w Bukowinie Tatrzańskiej, Bakcynalia w Lublinie, YAPA w Łodzi, Giełda Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie i innych. Jest dwukrotnym zdobywcą Świętokrzyskich Nagród Muzycznych „Muzyczny Scyzoryk” w kategorii Etno/Folk.
K A R P A T I A
P R Z E M E K B I E L A W A
S Z U M I Ł Ą K A
Zespół Szumiłąka powstał w październiku 2021 r. w sposób naturalny i zupełnie spontaniczny. Z wielu muzycznych spotkań, które pośród karpackich lasów brzmiały muzyką do samego rana, zrodził się pomysł, by pójść o krok dalej. Oprócz grania piosenek już napisanych postanowiliśmy zacząć komponować coś nowego i własnego. Zespół tworzy piątka przyjaciół: Ola Sawicka (gitara i śpiew), Szymon Jasiński (gitara, śpiew, harmonijka) i Szymon Szkółka (cajon i instrumenty perkusyjne), Remigiusz Kałuża (bas) oraz Robert Kawulak (multiinstrumentalista). Większość utworów Szumiłąki to w pełni autorskie kompozycje wpisujące się w szeroko pojęty nurt poezji śpiewanej. Zazwyczaj sami piszemy teksty, ale niekiedy zdarza się nam też sięgać po wiersze znanych lub mniej znanych poetów.
K U Ź N I A T O M A S Z A
mail: grzegorzbarc@grzegorzbarc.pl
Grzegorz telefon: +48 600 778 603
Jacek telefon: +48 609620565